Pražský příplatek státním zaměstnancům

Prosadíme zavedení příplatku, který by kompenzoval vyšší životních náklady v Praze a dalších nadprůměrně drahých regionech. Nechceme, aby státní zaměstnanci s tabulkovými platy byli znevýhodněni tím, že musejí pracovat v drahém městě.

Koho se náš návrh bude týkat?

Chceme doplatit zvýšené náklady u všech veřejných zaměstnanců: učitelé, sestřičky, hasiči, policisté a další zaměstnanci státních institucí. Nebude se to týkat ale jenom Pražanů; doplatí se podle indexu životních nákladů, jež zohledňuje všechny kraje. Doplatek nebude platit pro politiky.

Kolik chceme lidem přidat?

Navrhujeme přesně stanovenou částku vycházející ze statistických údajů o životních nákladech v krajích. Polovinu těchto nákladů bychom zaměstnancům kompenzovali. Pokud tedy máte index životních nákladů o 20 procent vyšší, než jsou nejnižší životní náklady v republice, dostanete 10 procent k platu navíc. Vyjádřeno v číslech: pražská učitelka s platem okolo 25.000 Kč hrubého by si přilepšila minimálně o 2000 korun měsíčně.

Kde jsme se inspirovali?

Státní zaměstnanci berou podobný příplatek v Londýně. Průměrný královský zaměstnanec v hlavním městě Británie si přivydělá až 2000 liber ročně, protože má vysoké náklady. Postupně se přidal například Madrid, Berlín, v různých obměnách (státní byty a slevy na různé povinné náklady) také Řím, Vídeň a další města.

Zaměstnanci soukromých firem mají také odlišné platy podle místa, kde pracují. Od prodavačky v supermarketu až po právníky či účetní – v Praze jsou platy logicky vyšší. V soukromém sektoru zpravidla platí, že se mzdová hladina prostě liší podle místa zaměstnání, mimo jiné v závislosti na životních nákladech. Chceme totéž i pro veřejné zaměstnance.

Kolik to bude stát a kde na to vezmeme?

Náklady máme spočítané a promyšlené. V Praze lze odhadnout náklady na příplatky asi 4 miliardy korun ročně, v celé České republice pak jde o částku asi 10 miliard korun každý rok. Přesto nechceme oslabit státní rozpočet; ČSSD navrhuje zvýšení daně z příjmů u velkých bank a firem. Tyto kompenzační příplatky chceme zaplatit přímo ze speciální obratové daně u největších bank. Ty jsou v rukou zahraničních vlastníků a ročně odvádějí z ČR desítky miliard korun. Je na čase tento zlatý důl ohlídat.

Chceme lidem narovnat podmínky a zlepšit jejich postavení. Navrhované peníze nedostanou politici. Peníze dostanou učitelé, sestřičky, hasiči, policisté, zaměstnanci městských, obecních a krajských úřadů. Zaslouží si je.